5 pomysłów na idealne przekąski bezglutenowe w karnawale!

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 14 lutego 2023

Karnawał to nie tylko huczne imprezy, parady i eleganckie bale, ale także świetna okazja do świętowania w domu. Jakie przekąski bezglutenowe zaserwować na spotkaniu z rodziną lub przyjaciółmi? W artykule znajdziesz 5 sprawdzonych propozycji, które są łatwe w przygotowaniu, zdrowe oraz smaczne. Twoi bliscy na pewno nie wyjdą więc od Ciebie głodni ani rozczarowani! Zapraszamy do lektury i wspólnego bezglutenowego gotowania.

Przekąski bezglutenowe – 5 pomysłów na karnawał

Chcesz przygotować bezglutenowe przekąski, które zasmakują wszystkim gościom – również tym, którzy nie są na diecie eliminacyjnej? To możliwe! Istnieje wiele imprezowych klasyków, które nie zawierają glutenu, np. koreczki składające się z warzyw, serów i wędlin. Możesz także nieco zmodyfikować tradycyjne przepisy, tak by wyeliminować z nich gluten. Opcji jest wiele, więc na pewno uda Ci się przygotować wiele smacznych potraw.

Poniżej przedstawiamy pomysły na przekąski bez glutenu w zdrowym wydaniu, bogate w warzywa, owoce i inne naturalne składniki. Przepisy doskonale sprawdzą się w karnawale, a także na Sylwestra czy urodziny. Przystawki bezglutenowe możesz też przygotować bez okazji, tylko dla siebie – to uniwersalne propozycje.

Weganizm i wegetarianizm na diecie bezglutenowej – czy powinniśmy się obawiać?

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 29 grudnia 2022

Weganizm i wegetarianizm zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników, zarówno ze względów etycznych, zdrowotnych, jak i ekologicznych. Należy jednak pamiętać, że wykluczenie z diety mięsa i innych produktów odzwierzęcych wiąże się z ryzykiem niedoborów ważnych składników odżywczych, np. żelaza. Z tego względu wiele osób obawia się połączenia diety roślinnej z dietą bezglutenową, która również oznacza rezygnację z szeregu produktów na rzecz zamienników. Czy słusznie? Zapraszamy do lektury.

Weganizm, wegetarianizm i dieta bezglutenowa – na czym polegają?

Istnieje wiele rodzajów diet eliminacyjnych: od tych wykluczających węglowodany przez laktozę aż po mięso, produkty odzwierzęce i gluten. Ich podłoże jest zróżnicowane. Część osób decyduje się na zmianę sposobu żywienia z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej, inne kierują się poglądami i stylem życia. W dzisiejszym artykule skupimy się na trzech rodzajach diet eliminacyjnych, do których należą:

  • dieta wegetariańska polegająca na wyłączeniu z diety mięsa (w tym ryb oraz owoców morza),
  • dieta wegańska, która oprócz mięsa wyklucza także spożywanie innych produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. mleka, jaj, miodów,
  • dieta bezglutenowa zakładająca wyeliminowanie z diety glutenu zawartego w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu.

Śniadanie bez glutenu – 5 sprawdzonych pomysłów!

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 17 listopada 2022

Szukasz pomysłu na smaczne i pożywne śniadanie bez glutenu? Jeśli znudziły Ci się klasyczne kanapki oraz płatki śniadaniowe i masz ochotę urozmaicić swoją dietę, koniecznie sprawdź nasze propozycje. Każda z nich jest bogata w owoce lub warzywa, a co za tym idzie – w cenne witaminy oraz minerały. Masz więc pewność, że zaczniesz dzień pysznie i z korzyścią dla zdrowia!

5 pomysłów na śniadanie bez glutenu

Śniadanie bezglutenowe nie musi być nudne – wręcz przeciwnie! Nawet jeśli nie spożywasz pszenicy, żyta czy jęczmienia, przy odrobinie kreatywności możesz przygotować wiele różnych dań, które zachwycają smakiem. Co na śniadanie bez glutenu? Jakie składniki będą Ci potrzebne? Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na śniadania bezglutenowe.

Dieta bezglutenowa – co można na niej jeść?

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 28 października 2022

Jedyną skuteczną metodą leczenia chorób glutenozależnych, w tym celiakii, jest wykluczenie czynnika wywołującego dolegliwości, czyli dieta bezglutenowaCo jeść, stosując ten sposób żywienia? Jakich produktów należy unikać? Dieta bezglutenowa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i wymaga ostrożności w przygotowywaniu posiłków. Nie wyklucza jednak komponowania smacznych, aromatycznych i odżywczych dań. Wręcz przeciwnie! Na rynku dostępne są wysokiej jakości produkty wolne od glutenu, takie jak pieczywo, mąki, suszone owoce czy przetwory warzywne, które pozwalają eksperymentować w kuchni bez ryzyka dla zdrowia. Wyjaśniamy, czym jest dieta bezglutenowa i co można jeść, by nie narazić się na wystąpienie objawów choroby.

Jak upiec chleb bezglutenowy?

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 3 października 2022

Nie możesz spożywać glutenu i chciałbyś się dowiedzieć jak upiec własny chleb bezglutenowy? Od domowego i zdrowego pieczywa bez zawartości glutenu dzieli Cię kilka prostych kroków i krótka lista naturalnych składników. Zobacz, jak zrobić chleb bezglutenowy i żyj na diecie bez żadnych wyrzeczeń!

Barwniki w żywności, czy szkodzą dzieciom?

Opublikowano: Zdrowe odżywianie 9 czerwca 2022

Barwniki najprościej można podzielić na naturalne i sztuczne. Stosowanie naturalnych, pozyskiwanych głównie z surowców roślinnych nie budzi obaw. A jak jest w przypadku sztucznych? Ze względu na niską cenę są powszechnie dodawane do żywności, w tym żywności bezglutenowej. Produkty takie są tańsze, niekoniecznie zaś stosowanie barwników korzystnie wpłynie na zdrowie naszych dzieci.